E-mail: از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. . از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

برگزاری نشست عمومی

نشست عمومی دومین همایش بین المللی انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسینشست عمومی دومین همایش بین المللی انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی با سخنرانی های علمی-کاربردی اساتید زبان روسی در حوزه مشکلات نظری و کاربردی آموزش زبان و ادبیات روسی در کشورهای مختلف در حال برگزاری است.

جزئیات نشست عمومی

اجرای تئاتر به زبان روسی

تئاتر دانشجویی در دومین همایش بین المللی انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسیبه عنوان بخشی از برنامه های فرهنگی دومین همایش بین المللی انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی، گروه تئاتری متشکل از دانشجویان زبان روسی به اجرای نمایشنامه "چاق و لاغر"، اثر نویسنده نامدار روسی، آنتوان چخوف پرداختند.

شعرخوانی و اجرای موسیقی زنده

در ادامه مراسم افتتاحیه دومین همایش بین المللی انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی، یکی از دانشجویان زبان روسی به شعرخوانی پرداختند و سپس بعنوان یکی از برنامه های فرهنگی همایش، موسیقی زنده در سالن برگزاری همایش اجرا شد.

شعرخوانی در همایش بین المللی انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسیاجرای زنده موسیقی در همایش بین المللی انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی

سخنرانی خانم دکتر یحیی پور

سرکار خانم دکتر یحیی پور، دبیر علمی دومین همایش بین المللی انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسیسرکار خانم دکتر یحیی پور، دبیر علمی دومین همایش بین المللی انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی، ضمن قدردانی از جناب آقای دکتر قبادی و سایر همکارانی که در برگزاری این همایش همکاری داشتند به قرائت ترجمه روسی اشعاری از سعدی با مفهوم نوع دوستی بشر پرداختند و با این مقدمه، تصویر باشکوه ای از جایگاه والای ادبیات فارسی و شاعران و بزرگان این عرصه ارائه کردند. در ادامه ایشان آماری از مقالات همایش ارائه کردند که بر طبق آن، بعد از اعلام فراخوان همایش، حدود 400 مقاله دریافت شده است. از بین این مقالات، 140 مقاله برگزیده شده اند که نویسندگان آنها در زمره اساتید و دانشجویانی هستند که به مطالعه زبان روسی و یا  فارسی می پردازند. این مقالات به دو دسته موضوعی تقسیم می شوند: ادبیات روسیه و آموزش زبان روسی.

سخنرانی سفیر فدراسیون روسیه در ایران

جاگاریان، سفیر فدراسیون روسیه در ایرانجناب آقای جاگاریان، سفیر محترم فدراسیون روسیه در ایران ضمن خوش آمدگویی به حضار محترم، به تبیین اهمیت زبان روسی و تلاش های کشورهای مختلف برای گسترش این زبان اشاره کردند و سپس به تبیین جایگاه زبان روسی در ایران و تلاش جمهوری اسلامی ایران به گسترش این زبان پرداختند و برای حمایت های بیشتر ارگان های مختلف برای گسترش زبان روسی در ایران و زبان فارسی در فدراسیون روسیه ابراز امیدواری کردند.

سخنرانی معاونت بین الملل وزرات علوم

جناب آقای دکتر طالبی، معاونت بین الملل وزارت علوم، تحقیقات و فناوریآقای دکتر طالبی، نماینده محترم معاونت بین الملل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تبیین اهمیت زبان در روابط سیاسی و اجتماعی و همکاری های مختلف بین کشورها و تبادل اندیشه ها پرداختند و سپس به اختصار، جایگاه زبان روسی در کشور ایران را توصیف کردند. ایشان ابراز امیدواری کردند که روابط مطلوب سیاسی بین کشورهای ایران و روسیه بتواند بر عرصه آموزش زبان روسی و فارسی نیز تأثیر مثبتی داشته باشد، چنانچه اخیراً نیز وزیر محترم آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران نیز آموزش زبان روسی در مدارس ایران را پینشهاد داده اند. در ادامه ایشان به همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای همکاری جهت گسترش آموزش زبان اشاره کردند که متعاقبا منجر به گسترش روابط بین کشورها خواهد شد.

سخنرانی نماینده سفارت فدراسیون روسیه

نماینده سفیر فدراسیون روسیه در ایراننماینده محترم سفارت فدراسیون روسیه در ایران به گستره وسیع زبان روسی در جهان و دلایل اهمیت آموزش این زبان اشاره کردند. به گفته ایشان، زبان روسی در کشورهای مشترک المنافع، زبان رسمی بسیاری از ادارات است و حدود 70 درصد از افراد در این کشورها همچنان به این زبان مسلّط هستند. سیاست های کشورها برای حذف زبان روسی قطعا در روابط کشورها با روسیه تأثیرگذار خواهد بود و موقعیت سیاسی کشور روسیه نیز قطعا در گسترش این زبان تأثیر دارد. امروزه بنیادهای زیادی در سرتاسر جهان، رسالت گسترش زبان روسی را بر عهده دارند و دوره های آموزشی مختلفی برای آموزش زبان روسی در مدارس زبان روسی در کشورهای مختلف برگزار میشود.
در ادامه ایشان به غنای زبان روسی و محتوای علمی گسترده ای که به این زبان وجود دارد اشاره کردند و اظهار داشتند که زبان روسی، زبان توریسم، زبان روابط دیپلماتیک و زبان گسترش علم است. با توجه به جایگاه علمی کشور روسیه، زبان روسی در حیطه های مختلف تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان در طول تاریخ تحت تأثیر فرهنگ های مختلفی قرار گرفته است و امروزه نیز می تواند حلقه اتصالی بین فرهنگ های مختلف جهان باشد.

سخنرانی آقای دکتر کریمی مطهر

سخنرانی آقای دکتر کریمی مطهر، ریاست محترم انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسیآقای دکتر کریمی مطهر، ریاست محترم انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی و عضو هیئت علمی گروه زبان روسی دانشگاه تهران در ابتدای سخنرانی خود از همکاران محترم خود در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، اساتید محترم دانشگاه ها و همکاران خود در وزارت علوم و سایر ارگان های مربوطه به خاطر همکاریهای مستمر با انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی تشکر کرد و سپس در خطاب به مهمانان روسی این همایش، ضمن تبیین اهمیت برگزاری این همایش و آثار و نتایج آن از همه همکارانی که در اجرای چنین برنامه هایی قبول زحمت میکنند، قدردانی کردند.

سخنرانی آقای دکتر قبادی

آقای دکتر قبادی، ریاست محترم پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگیجناب آقای دکتر قبادی، ریاست محترم پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن خوش آمدگویی به مهمانان روسی و اساتید و دانشجویان ایرانی، به جنبه های مشترک فرهنگی ایران و روسیه و جایگاه عظیم ادبیات زبان فارسی در جهان اشاره کردند، در ادامه ایشان به عنوان یکی از برترین نمونه های ادبی فارسی به شاهنامه فردوسی اشاره و ابیاتی از این اثر را برای حضار قرائت کردند. در پایان ایشان برای ایجاد زمینه های بیشتر برای آشنایی و همکاری های علمی بین دو کشور اظهار امیدواری کردند و برای مهمانان سفر خوبی را آرزو کردند.

ثبت نام شرکت کنندگان همایش

ثبت نام از شرکت کنندگان در همایشدر آستانه برگزاری دومین همایش بین المللی انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی، از صبح امروز مورخ 18 اردیبهشت 97، مهمانان ایرانی و روسی همایش در پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گردهم آمدند. هم اکنون ثبت نام مهمانان در حال انجام است.

آلبوم تصاویر همایش

صفحه اصلی اخبار سایت اخبار زنده همایش