E-mail: از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. . از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

گزارش سخنرانی با موضوع: تالستوی؛ متفکر دینی و فردی خداجوی

گزارش سخنرانی با موضوع تالستویخانم دکتر معصومه معتمدنیا، عضو محترم هیات علمی و مدیر گروه مترجمی زبان روسی دانشگاه مازندران روز شنبه مورخ 9/2/1396 در سالن باقرالعلوم دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران از ساعت 10 تا 12 به همراه نمایش دادن تعدادی عکس از تالستوی بر روی صفحه نمایش ویدئو پروژکتور به ایراد سخنرانی با موضوع «تالستوی؛ متفکر دینی و فردی خداجوی» پرداختند که مورد استقبال علاقه‌مندان قرار گرفت در ادامه چکیده‌ای از سخنان ایشان را با هم می خوانیم:
از گذشته تا به امروز در سراسر جهان توجه بسیار به تالستوی ادامه دارد. استفاده از نامه ها، یادداشت‏های روزانه و آثار وی در ترکیب روند ادبی جهان، بیانگر این است که تحقیق مستمر بر روی اندیشه و افکار این هنرمند جهانی کلام همچنان در جریان است. در اواخر قرن نوزدهم بود که نام او نه تنها در روسیه و غرب، بلکه در شرق نیز بعنوان نویسنده‌ای محبوب مطرح گردید. در این میان، مکاتبات مستمر وی با رهبران معروف روحانیت ملل شرق از قبیل محمد عبدو و ماهاتما گاندی نقش مؤثری در جهانی شدن این فیلسوف بزرگ در مشرق زمین ایفا کرد.
تالستوی معتقد به فلسفه بی خشونتی بود که بر اساس آن اعتقاد داشت هیچ انقلاب سیاسی نمی تواند مردم را برهاند جز انقلاب از طریق دگرگونی درونی انسان یا بعبارتی انقلاب اخلاقی فردی. لف تالستوی با اصول اخلاقی و خشونت پرهیزی اصیل خود، انسان را به خود شناسی واقعی ترغیب می کرد. او اعتقاد کامل داشت که پایه و اساس تمام مذاهب را اصول یکسان اخلاقی تشکیل میدهد و آنها در ایده مهربانی و نیکوکاری واحد هستند. او در بودیسم، اسلام، آیین کنفوسیوس و مسیحیت بدنبال آن اصولی می گشت که نزدیک به نظرات فلسفی او در باره جهان، پروردگار، ایمان و مناسبات مردم با یکدیگر بود. به اعتقاد تالستوي، ماهيت اخلاق در هر مذهبي ،تنها مهر ورزيدن به نزديكان است و به همین دلیل تلاش مي‌كند بدون در نظر گرفتن اختلاف محتوائی ادیان، اين ماهيت را در آموزه‌هاي سایر ادیان نیز بيابد. آثار تالستوي و فعاليت‌هاي روشن اجتماعي او، نظر ميليون‌ها نفر ، چه دولت مردان، چه عادي ترین مردم را به خود جلب كرده است. حتی هنر دینی از دیدگاه تالستوی بر اساس نظریه ای است که بر مفهومی به نام «شعور دینی» استوار است و تالستوی معتقد است که «همیشه در همه دوران ها و در هر یک از جوامع بشری، یک «شعور دینی» وجود دارد که تمامی افراد جامعه در آن سهیم هستند و این شعور دینی معیار نیک و بد است و ارزش احساساتی را که هنر انتقال می دهد، تعیین می کند. در حکمت مشرق زمین نیز، حكمت دیرینی که منعكس كننده افكار و امید صدها نسل بود ، حکمتی که نماد انسانیت از نیکی و عدالت بود، تالستوی امیدوار بود پاسخی برای مشکلات عصر خود بیابد. و به همین دلیل با علاقه در این آموزه های کهن و قدیمی ترین نوشته های فلاسفه شرق و همچنین دین اسلام تعمق نمود و بعنوان یک متفکر دینی، خدا را در ذات انسانی دید که به انقلاب اخلاقی و درونی،‌ بدون اعمال زور و خونریزی اعتقاد دارد.

گزارش سخنرانی با موضوع تالستویگزارش سخنرانی با موضوع تالستوی

 

صفحه اصلی اخبار سایت گزارش همایش ها گزارش سخنرانی با موضوع: تالستوی؛ متفکر دینی و فردی خداجوی