E-mail: از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. . از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

گزارش نشست علمی "نقد و رونمایی از کتاب افعال پیشونددار"

نشست علمی "نقد و رونمایی از کتاب افعال پیشونددار"نشست علمی نقد و رونمایی از کتاب افعال پیشونددار با همت گروه و انجمن علمی دانشجویی زبان روسی دانشگاه الزهراء (س) و همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی در روز چهارشنبه مورخ 19/07/96 در تالار حافظ برگزار گردید. در این نشست داورانی از دانشگاه های تهران، تربیت مدرس و الزهراء حضور داشتند. در ابتدای برنامه آیاتی چند از کلام الله مجید به همراه ترجمه آن به زبان روسی قرائت شد. پس از آن سرکار خانم ناهیده کلاشی به عنوان مؤلف اول کتاب سخنرانی کردند. ایشان در سخنرانی خود، ضمن تشکر از حضور داوران و ناقدین محترم کتاب، توضیحاتی راجع به مقوله افعال پیشونددار در زبان روسی دادند و همچنین به این نکته اشاره کردند که در بحث ترجمه افعال پیشونددار و انتخاب معادل مناسب برای آن در زبان فارسی ممکن است با دشواری در ترجمه روبرو شویم و این هم به این دلیل است که پیشوندهای فعلی در زبان فارسی کمتر است و برای رفع این موضوع باید از قیدها و حروف اضافه و .... استفاده شود. در ادامه ایشان گفتند با توجه به اهمیت مبحث افعال پیشونددار در زبان روسی در حال حاضر این موضوع در دو واحد درسی جداگانه تدریس می‌شود. از همین رو کتاب افعال پیشونددار را با توجه به سرفصل دروس کارشناسی تالیف کردیم. ایشان در ادامه صحبتهای خود به معرفی اجمالی کتاب پرداختند و اضافه کردند با توجه چاپ کتاب در انتشارات دولتی و دانشگاهی کشور روسیه نسخه هایی از کتاب جهت داوری به کشورهای ایران، تاجیکستان و روسیه ارسال شده بود و توسط اساتید برجسته دانشگاه های دولتی مورد بررسی و داوری قرار گرفت. در پایان صحبتهای خود، ایشان اشاره کردند که از این کتاب دو مقاله هم به چاپ رسیده است و در ادامه ابراز امیدواری کردند که با راهنمایی‌های اساتید و داوران محترم ویراست دوم کتاب در ایران محقق گردد.
در ادامه برنامه خانم یلنا پاولونا نویسنده دوم کتاب بصورت ویدئویی سخنرانی خود را در 20 دقیقه ایراد کردند. ایشان هم ضمن اشاره به اهمیت مبحث افعال پیشونددار در دستور زبان روسی، توضیحاتی راجع به کتاب ارائه کردند. در ادامه گفتند: ما در این کتاب از 12 فعل پرکاربرد در زبان روسی استفاده کردیم و سعی کردیم برای درک بهتر مفاهیم و کاربرد پیشوندها از تصاویر استفاده کنیم. با توجه به هدف آموزشی کتاب بر روی تمامی واژگان برای تلفظ صحیح و درست کلمات ضربه گذاشته‌ایم. به‌منظور کاربردی کردن پیشوندها تمرین‌ها و متن‌هایی را در کتاب قرار دادیم، اما در برخی موارد برای پیدا کردن چنین متن‌هایی که مرتبط با موضوع و پیشوند مورد نظر باشد به مشکل بر می خوردیم و حتی گاهی سعی می‌کردیم متن‌هایی را ایجاد کنیم. ایشان در ادامه سخنرانی خود به انواع تمرین‌هایی که در کتاب استفاده کرده‌اند هم اشاره کردند. یکی دیگر از مزیت‌های کتاب را داشتن پاسخنامه برای تمامی تمرین‌ها و تست‌های ارائه شده، جدول صرفی و مصور بودن کتاب دانستند.
نشست علمی "نقد و رونمایی از کتاب افعال پیشونددار"سرکار خانم کلاشی در ادامه از دکتر محمدی درخواست کردند نکته نظرات خود را در ارتباط با کتاب بیان کنند. ایشان در صحبت‌های خود ضمن تشکر از نویسندگان بخاطر تالیف چنین کتاب ارزشمندی، در ابتدا به نقاط مثبت کتاب از جمله مصور بودن کتاب، انتخاب افعال مناسب، وجود ضربه بر روی کلمات، بومی سازی متناسب با نیاز داخلی اشاره کردند، و در ادامه پیشنهاداتی را جهت بهبود کار ارایه کردند از جمله: بهتر است به معانی مستقیم پرداخته شود تا معنای مجازی، چون ممکن است با دشواری برای زبان آموز همراه باشد و افزودن معادل فارسی برای ایجاد ارتباط با زبان مادری مفید است. در ادامه ایشان گفتند وجود دو مؤلف ایرانی و روسی امتیاز مثبت کتاب است. در روسیه گروهی کار کردن سنت است و چه خوب است این سنت را در ایران هم انجام دهیم. با توجه به کمبود منابع درسی روسی در ایران تالیف چنین کتاب‌هایی در کشور گامی در جهت مرتفع کردن این کمبود خواهد بود.

در ادامه سرکار خانم کلاشی ضمن تشکر از ایشان و پاسخ به برخی از سوالات و پیشنهادات از دکتر غلامی داور دوم خواستند که نکته نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنند. دکتر غلامی ضمن تقدیر و تشکر بابت تالیف چنین کتاب ارزشمندی، در ابتدای صحبت‌های خود به نقاط مثبت کتاب بشرح زیر اشاره کردند: کتاب خوب و پرکاربرد، تصاویر خوب و مناسب، استفاده از تمرین‌های خوب که زبان آموز را بخوبی هدایت می کند. در ادامه به برخی ایرادات تایپی در کتاب اشاره کردند و پیشنهاد دادند از افعال حرکتی پیشونددار هم در کتاب استفاده شود و به معنای مجازی بیشتر توجه شود. برای بیان مفاهیم انتزاعی هم بهتر است از شکل استفاده شود. حجم مطالب کمتر شود. در مقدمه کتاب به نحوه استفاده از آن اشاره شود.
نشست علمی "نقد و رونمایی از کتاب افعال پیشونددار"در ادامه سرکار خانم کلاشی ضمن تشکر از ایشان و پاسخ به سوالات و پیشنهادات، از دکتر دست آموز داور سوم خواستند که نظرات خود را بیان کنند. دکتر دست آموز هم صحبت‌های خود را با تقدیر و تشکر آغاز کردند و در نقد کتاب افعال پیشونددار به نکات زیر اشاره کردند:
در این کتاب مقدمه، هدف، فهرست مطالب به صورت تفضیلی وجود دارد، در آن از جدول‌های آموزشی و تصویر بهره گرفته شده است. تمرین‌های فراوان به همراه کلید تمرین‌ها وجود دارد که یادگیری را سهولت می بخشد. بعضاً اشکالات نگارشی، ویرایشی و صفحه بندی و فاصله بین کلمات و غیره به چشم می خورد. نظم منطقی و انسجام مطالب بخوبی رعایت نشده است بهتر است بعد از افعال توضیحاتی در مورد آنها داده شود و سپس متن و تمرینات آورده شود.
پیشنهاد گردید در ویراست دوم کتاب فرهنگ وازگانی روسی-فارسی و یا انگلیسی در پیوست کتاب ضمیمه شود و برخی منابع دیگر هم به فهرست منابع کتاب اضافه شود.
در پایان برنامه سرکار خانم کلاشی ضمن تشکر از تمامی داوران، لوح های تقدیری را به رسم یادبود اهدا کردند.

 

صفحه اصلی اخبار سایت گزارش همایش ها گزارش نشست علمی "نقد و رونمایی از کتاب افعال پیشونددار"