E-mail: از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. . از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

گزارش نشست علمی "بررسی ساختار فرهنگ های دو زبانه"

نشست علم بررسی ساختار فرهنگ های دو زبانهنشست علمی "بررسی ساختارهای فرهنگ های دو زبانه" در روز یکشنبه مورخ 30 مهرماه 1396 در سالن دکتر میرحسنی، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس و با حضور اساتید، دانشجویان ارشد و دکتری رشته ی زبان روسی برگزار شد .

در جریان این نشست ابتدا دکتر هادی بهارلو، سرپرست کمیته ی فرهنگ نگاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی در خصوص شکل گیری و تشکیل کمیته، عضو گیری، اهداف و برنامه ی آن و همچنین چشم انداز فعالیت های کمیته در حوزه های آموزشی، پژوهشی و کاربردی صحبت کردند. ایشان حوزه¬های کلی کاری کمیته را که علاقه مندان می¬توانند به فعالیت در آنها بپردازند به دو حوزه کلی فرهنگ نگاری عمومی و فرهنگ نگاری تخصصی (اصطلاح نگاری) تقسیم کردند و اساسی این دو حوزه را تبیین نمودند.

پس از آن خانم سلیمانی، از فارغ التحصیلان دوره ارشد دانشگاه تربیت مدرس و سخنران نشست، بخشی از نتایج کار پژوهشی پایان نامه کارشناسی ارشد خود را در خصوص تدوین فرهنگ، انواع فرهنگ لغت ها شامل دائره المعارف ها و فرهنگ های زبانشناسی به همراه زیر مجموعه هایشان ارائه دادند. در این سخنرانی به صورت تخصصی ساختار فرهنگ های دوزبانه در دو حوزه ریز ساختار و کلان ساختار و ویژگی هایی از آنها که باید در تدوین انواع فرهنگ¬ها مدنظر قرار بگیرد، مورد بررسی قرار گرفت.

در پایان برنامه نیز در خصوص راهکارهای عملی اجرایی کردن تئوری های فرهنگ نگاری و چشم انداز آینده این کمیته تبادل نظر شد.

نشست علم بررسی ساختار فرهنگ های دو زبانهشایان ذکر است کمیته فرهنگ نگاری از اوایل تابستان فعالیت خود را به عنوان نخستین کمیته تخصصی زیرمجموعه انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی آغاز کرده است. این کمیته با تایید شورای مرکزی در حال حاضر تصمیم به فعالیت در سه حوزه کلی آموزشی، پژوهشی و کاربردی دارد.

فعالیت های آموزشی کمیته بیشتر متمرکز بر برگزاری نشست¬های و کارگاه های آموزشی خواهد بود و قرار است تا آخر سال جاری حداقل یک نشست در هر ماه برگزار شود.
فعالیت های پژوهشی کمیته به تعریف پایان نامه ها و رساله های دکترا منحصر خواهد شد و در حوزه کاربردی نیز ترجمه کتب مربوط به فرهنگ نگاری و اصطلاح شناسی روسیه به زبان فارسی در وهله اول و سپس تدوین فرهنگ های تخصصی و عمومی، چارچوب کاری کمیته را تشکیل خواهد داد.

در حال حاضر، آقایان دکتر محمدرضا محمدی، دکتر هادی بهارلو، مهدی شجاعی، جواد اکبری، و خانم ها مینا مارزلو، مهین سلیمانی و سونیا محمودیان به عنوان اعضای اصلی و آقای حق زارع و خانم مضجمع خواه به عنوان اعضای علی البدل در شورای مرکزی کمیته فرهنگ نگاری عضو هستند، ضمن این که تعداد اعضای پیوسته کمیته تا کنون به بیش از 20 نفر رسیده است.
علاقه مندان به عضویت پیوسته در این کمیته می توانند با ارسال ایمیل به آدرس از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. درخواست اولیه خود رابرای عضویت ارائه دهند.

نشست علم بررسی ساختار فرهنگ های دو زبانه

نشست علم بررسی ساختار فرهنگ های دو زبانه

صفحه اصلی اخبار سایت گزارش همایش ها گزارش نشست علمی "بررسی ساختار فرهنگ های دو زبانه"