E-mail: از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. . از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

گزارش کارگاه بین‌المللی برخی گرایش ها در گسترش فرهنگ روسیه (در مقایسه با فرهنگ ایران)، جشن های روسیه به عنوان بخشی از فرهنگ روسیه با سخنرانی

برخی گرایش ها در گسترش فرهنگ روسیه (در مقایسه با فرهنگ ایران)، جشن های روسیه به عنوان بخشی از فرهنگ روسیه

 

به سخنرانی: مارینا کامنوا - همکار ارشد مرکز مطالعات کشورهای خاور نزدیک، انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه، دانشیار دانشکده علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه دوستی ملل - در تاریخ 20 آذر ماه  1399 / 10 دسامبر 2021 ، ساعت 17-15 برگزار شد.

خانم مارینا کامنوا از دانشگاه دوستی ملل در زمینه فرهنگ روسیه و جشن ها و آداب رسوم مردم روسیه  ارائه داشتند. همین طور مواردی از مقایسه فرهنگ دو کشور ایران و روسیه طرح نمودند که از آن جمله جشن های سال نو و جشن فرا رسیدن بهار در روسیه از آن جمله بود. از جشن هایی که در این کارگاه توصیف شد عبارتند از هفته ماسلنیتسا یا جشن آغاز بهار و سوزاندن مجسمه یابود زمستان سخت و طولانی به نشانه رفتن به استقبال بهار؛ جشن روز وحدت ملی روسیه و جنگ ملت روسیه با مهاجمان و سرپرستی جنگ داخلی از سوی مینین و پاژارسکی؛ جشن روز پیروزی – جشن پیروزی جنگ جهانی دوم؛ روز مدافع میهن که به روز مرد در روسیه نیز شهرت دارد. 

موضوع سخنرانی خانم مارینا کامنوا به بررسی برخی گرایش های گسترش فرهنگ روسیه اختصاص یافت. توجه سخنران به محتوی و مضمون مفاهیمی چون «فرهنگ روسیه»، «فرهنگ روسی»، «انسان با فرهنگ» معطوف بود. تحلیل مشکلات مطرح شده در قیاس با گرایش های خاص فرهنگ ایرانی طرح گردید. در این ارتباط متذکر شدند که هر دو فرهنگ در زمرۀ فرهنگ های غنی بشر در جهان به شمار می روند دارای پدیدۀ چند ملیتی هستند و درگیر فرایند جهانی شدن سیاست و نیروی نرم شده اند. در این سخنرانی جشن های روسیه نیز به عنوان بخشی از فرهنگ روسیه مورد بررسی قرار گرفت.

 

صفحه اصلی اخبار سایت گزارش همایش ها گزارش کارگاه بین‌المللی برخی گرایش ها در گسترش فرهنگ روسیه (در مقایسه با فرهنگ ایران)، جشن های روسیه به عنوان بخشی از فرهنگ روسیه با سخنرانی