E-mail: از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. . از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

گزارش برگزاری اولین درس گفتار از سلسله نشست های هنر و ادب ایران و روسیه در دانشگاه الزهرا

اولین درس گفتار از سلسله نشست های هنر و ادب ایران و روسیه با عنوان "ادبیات کودک" به همت مدیریت همکاری های علمی بین المللی دانشگاه الزهرا و دکتر ناهیده کلاشی عضو هیات علمی گروه زبان روسی دانشگاه الزهرا و عضو انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی، و مرکز آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه ، در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۹۹ برگزار شد.

در ابتدای برنامه سرکار خانم ناهیده کلاشی دبیر نشست به اهداف برگزاری این سلسله نشست ها از جمله شناخت بیشتر فرهنگ و ادب پارسی و روسی و آشنایی متخصصین این حوزه برای انجام فعالیتهای علمی مشترک آتی اشاره کردند.

سپس دکتر سلیمانی رایزن محترم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو در افتتاحیه برنامه نکات مهمی درخصوص ادبیات کودک و جایگاه آن در ادبیات معاصر ایران بیان داشتند و ضمن اظهار خرسندی از دیدار اساتید، آرزوی موفقیت برای تمامی دست اندکاران برنامه نمودند. در ادامه خانم ماریا گن رییس مرکز آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی از حضور اساتید سخنرانی که دعوت برنامه رو پذیرفته بودند، تشکر کردند و در صحبتهایشان به کتاب نثر ساده فارسی برای فارسی آموزان از تالیفات دکتر فاضلی اشاره کردند، که در مرکز آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی استفاده می شود. پس از معرفی سخنرانها، سرکار خانم دکتر مهبود فاضلی – استادیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه الزهراء سخنرانی نمودند، موضوع سخنرانی ایشان " ادبیات کودک و نوجوان در ایران " بود. دکتر فاضلی در صحبتهای خود به تعریف ادبیات کودک و نوجوان، پیشینه ادبیات کودک و نوجوان در ایران، ادبیات کودک و نوجوان در پیش از انقلاب، ادبیات کودک و نوجوان پس از انقلاب: دهه۶۰، دهه ۷۰، دهه ۸۰، دهه ۹۰، ژانرهای ادبیات کودک و نوجوان، جایگاه ادبیات کودک و نوجوان در جهان، جایزه های جهانی ادبیات کودک و نوجوان اشاره کردند. ترجمه همزمان سخنرانی ها برعهده جناب آقای ادریس مترجم رایزنی بود. در ادامه سخنران روس، دکتر نیکلای ایگوریویچ کریژانوفسکی دانشیار گروه زبان و ادبیات روسی و روزنامه نگاری دانشگاه دولتی تربیت معلم آرماویر سخنرانی خود را با موضوع " ادبیات کودک و آرمان ملی" شروع کردند. ایشان در صحبتهای خود به تعریف و تقسیم بندی ادبیات کودک، مفهوم آرمان ملی و انعکاس ان در آثار ادبی روسیه و اهمیت آن برای رشد فرهنگی ملتها اشاره کردند. 

دکتر حناچی مدیر محترم همکاریهای علمی – بین المللی دانشگاه الزهراء هم از دیگر سخنرانان افتتاحیه برنامه بودند که بدلیل حضور در جلسه ای دیگر در انتهای برنامه به نشست ملحق شدند و در ابتدای صحبتهایشان از تمامی کسانی در برگزاری این برنامه نقش داشتند، تشکر کردند و به تفاهم نامه های دانشگاه الزهرا با دانشگاه های روسیه اشاره کردند و اظهار امیدواری کردند با همکاری و پشتیبانی رایزن محترم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه این تفاهم نامه ها عملیاتی شوند.

این نشست به صورت انلاین و با حضور بیش از ۴۰ نفر شرکت کننده از ایران و روسیه برگزار شد و ساعت ۱۸:۴۰ به وقت مسکو به کار خود پایان داد.

صفحه اصلی اخبار سایت گزارش همایش ها گزارش برگزاری اولین درس گفتار از سلسله نشست های هنر و ادب ایران و روسیه در دانشگاه الزهرا