E-mail: از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. . از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

گزارش کارگاه اساطیر و فرهنگ عامیانۀ اوستیا

به سخنرانی: دیانا سُکایوا، فوق دکتری ادبیات فولکلور از انستیتو پژوهش­های علوم انسانی و علوم اجتماعی اوستیای شمالی بنام و.ای.آبایف، مرکز علمی ولادی­قفقاز – وابسته به آکادمی علوم روسیه در تاریخ 5 آذرماه 1399، ساعت 13-11:30 برگزار گردید.

به غیر از زبان، در اسطوره و ادبیات فولکلور و مذهب، مردم اوستیا و ایران ریشه های مشترک بسیاری دارند. فرهنگ دیرین آسیان شامل جنبه­های معنوی و مادی است و این شامل ادبیات فولکلور غنی و مراسم گوناگونی است که تا به امروزه اجرا می­شوند و نمادها و سمبل­ها، پی­مایه­ها و سوژه­های آن به گذشتۀ سکاها، سرمدها و آلان­ها از مردمان اوستیا بازمی­گردد. علاوه بر آن، آسیان، مردمانی از قفقازند و در فرهنگ معنوی ایشان عناصری وجود دارد که با دیگر مردمان قفقاز دارای اشتراکاتی است. ویژگی محافظه­کاری آسیان، شماهای دیرین فرهنگ سنتی معنوی و مادی ایشان و نیز سرنوشت تاریخی آن مردم کمک کرده است تا امروزه در ادبیات فولکلور، آیین­ها و مراسم و دیگر پدیده­های سنتی زندگی ایشان، عناصر ایرانی و هندوایرانی و هندواروپایی باستانی حفظ گردد و شاید این نمونه­ها، نمونه­هایی یگانه ای از سرنوشت مردمان هندواروپایی باشد که برجای مانده است. بسته بودن محل سکونت آسیان طی300 سال اخیر و پیوستن آن‌ها به روسیه، بستر حفظ اسطوره­های اوستیایی را ایجاد کرده است و همان‌گونه که در پژوهش­های باستان‌شناسی و بازسازی­های صورت گرفته بر پایۀ ادبیات فولکلور اوستیایی توضیح داده می­شود، تداوم فرهنگ­ سکاها، سرمدیان، آلان­ها و آسیان در آن آشکار است.

 

صفحه اصلی اخبار سایت گزارش همایش ها گزارش کارگاه اساطیر و فرهنگ عامیانۀ اوستیا